Ajándék az újonnan születés napjára

Cinkota - evangélikus templom

22Miután a bűntől megszabadultatok,

és az Isten szolgái lettetek,

már ez meghozta nektek gyümölcsét,

a szent életet, amelynek vége az örök élet.

23Mert a bűn zsoldja a halál,

az Isten kegyelmi ajándéka pedig az örök élet

Krisztus Jézusban, a mi Urunkban.

Ajándék az újonnan születés napjára

Bevezetés: A családtagok gondolatai most élet és halál körül járnak. Alig telt el fél év a családot ért gyász óta. Olyan testvértől búcsúztunk, aki gyülekezetünkért is sokat tett. Akkor szomorúan állapítottuk meg, hogy nem lehetett ott az unoka keresztelőjén. Az elmúlás hideg lehelete lengett körül minket, és nem tudtuk, hogyan tesszük meg a következő lépéseket.

Ma hittel és hálaadással vallhatjuk, hogy Gondviselő Atyánk megadta az erőt a további útra. Sok örömmel ajándékozott meg mindnyájunkat. Áldásainak nagy részét éppen ebben a kis gyermekben adta meg, aki folyamatosan az életet hirdeti számunkra. Azt, hogy Istenen mindig ad egy új életet, ha egy elvész erről a földről.

Ezzel a vigasztalással és örömmel fordulunk most Urunk felé, aki Jézus Krisztusban megajándékoz minket szeretetével és kegyelmével.

1. Születésnapot ünneplünk. Most volt Dóra első születésnapja. Ez az ünnep alkalmat adott arra a családnak, hogy visszaemlékezzen az elmúlt időszak eseményeire. (Többször találkoztam már olyan galériákkal, fényképalbumokkal, amelyeknek ez volt a címe: Az elmúlt egy év - képekben...) Van mire emlékezni! Az első etetésre, az első fürdetésre, az első pelenkázásra, az első öltöztetésre; az első mosolyra, hangra, mozdulatra.

Jó lesz ezt a galériát újra meg újra elővenni! Majd mosolygunk az első ügyetlenségen, a fölöslegesnek tűnő aggodalmakon, a megilletődöttségen és a kedves jeleneteken. Csodáljuk a most született élet üdeségét és ártatlanságát. De ahogy múlnak az évek, egyre inkább észrevesszük saját magunkhon, hogyan kezdünk el fáradni, hogyan jelennek meg fejünkön az első ősz hajszálak, és a gyermekek villámgyors fejlődése döbbent rá minket újra meg újra: megint egy évvel öregebbek lettünk.

Tudomásul kell vennünk: aki megszületik - előbb-utóbb megöregszik, s földi életünk végességét sem tagadhatjuk. Ha nem lennénk Isten karjaiban, elmondhatnánk: halálra születünk. Ijesztő perspektíva ez, de nem az egyetlen!

Isten igéje azt hirdeti nekünk, hogy ő az életet munkálja, és azoknak, akik követik őt és figyelnek szavára, örök életet ajándékoz.

2. Születésnapra ajándék illik. A felolvasott igében ezt hallottuk: „Isten kegyelmi ajándéka az örök élet”. Ez a kislány bizonyára már sok ajándékot kapott szüleitől, nagyszüleitől, keresztszüleitől, s még sokaktól, de ilyen értékes ajándékkal senki sem örvendeztethette meg őt! Mi, akik tanúi vagyunk életünk töredékes voltának, és magunk is az elmúlás felé haladunk, tudhatjuk, hogy Isten szeretetéből az örök élet ajándéka a mienk!

Ezt az ajándékot kapja meg most Dóra is, akinek már a neve is ajándékot jelent! S amikor a szülők ajándékként tekintenek gyermekükre, gondoljanak erre is! Ő is egy nagyon értékes ajándék tulajdonosa.

Pál apostol arra mutat rá, hogy ez az örök élet Jézus Krisztus által lett a mienk. Ő azért küzdötte végig emberi sorsunk minden szenvedését, mert így akart megszabadítani minket a „bűn zsoldjától - a haláltól”. A kereszten hordozta el bűneinket, ott szenvedte el azok büntetését. Már nem vagyunk adósai Istennek! Szabadok vagyunk a bűneinktől!

Ez az újonnan születés, amiről Jézus beszél Nikodémusnak. A keresztség vize erre a csodára emlékeztet minket: megtisztít a bűntől és új életet ad. Ez az evangélium mindnyájunknak, akik gyakoroljuk azokat a szentségeket, amelyeket Urunk, Jézus Krisztus rendelt el nekünk. Tudjuk, hogy test szerint halálra születünk, de ha Jézus Krisztusban hiszünk és benne élünk, újonnan születünk - az örök életre.

Befejezés: Testvéreim! Az újonnan születés is ajándék - Isten ajándéka. A szülők, keresztszülők, rokonok és a keresztyén gyülekezet feladata azonban, hogy erre a felismerésre elvezesse ezt a gyermeket is. Amikor most megtörténik a keresztség, ígéretet tesztek arra, hogy szavaitok és tetteitek tanúságtételével hívő életre vezetitek a rátok bízott kis életet. Isten adjon erőt ehhez az életmentő hivatáshoz! Adjon bölcsességet és bátorságot, hogy keressétek és elfogadjátok az egyház közösségét, amely Jézusról tanúskodik, benne él, és rábízza sorsát az üdvösség reménységében. Így éljetek ezzel a drága ajándékkal: gyermeketekkel és az örök élet bizonyosságával!