Isten előtti kedvesség

Sztrehárszki Milán keresztelése

Most kezdem igazán megérteni,

hogy nem személyválogató az Isten,

hanem minden nép között kedves előtte,

aki féli őt, és igazságot cselekszik

Isten elôtti kedvesség

Bevezetés: Egy kedves, szelíd kisfiút tartotok most a kezetekben, és kéritek rá Urunk áldását. Ő a keresztségben Isten gyermeke lesz, és reménységünk szerint az Ő útjain is fog járni. Kedvesnek mondják majd őt az emberek, valahányszor kimondják a nevét, hiszen ez a jelentése. Most viszont azért imádkozunk az egész gyülekezettel együtt, hogy kedves legyen a mi Urunk előtt is.

Húsvét ünnepének egyik klasszikus bibliai igéje Kornéliusz megtérése és megkeresztelése. Péter apostol tusakodásának lehetünk tanúi, ha végigolvassuk az egész történetet. Meggyőződése, hogy Jézus a választott nép üdvösségét munkálta földi életében, és mindenekelőtt az a feladata - neki mint apostolnak -, hogy saját népe tagjait vezesse el Jézus megismerésére és messiásként való elfogadására. Számára elképzelhetetlen, hogy egy pogány anélkül legyen Krisztus követője, hogy előbb nem vált zsidóvá. Látomása, majd Kornéliusszal való találkozása által győzi meg őt Isten, hogy számára mindenki kedves lehet.

1. Nem személyválogató az Isten. Mi - emberek - természetesnek vesszük, hogy a körülöttünk élőket kategóriákba soroljuk, és ennek alapján is bánunk velük. Vannak kevésbé, és vannak jobban kedvelt rokonok, ismerősök. Nem mindenkivel tudunk szót érteni, különbözik a véleményünk a politikáról, a lakberendezésről, a gyermeknevelésről. Gyermekeink sem egyformák. Már most látszik, hogy Milán nem lesz olyan, mit a testvére: sokkal nyugodtabb, csendesebb.

A szülők, nagyszülők, minden rokon és ismerős egyformán szereti őket. Akárcsak Isten… Ő nem személyválogató. Mindnyájunk számára felajánlja szeretetét és oltalmát. Ezt ajándékozza most ennek a gyermeknek is a keresztségben.

2. Isten várja hitünk válaszát. Ő nem azért szeret minket, mert hiszünk benne. Nem csak azokat tartja Övéinek, akik ragaszkodnak Hozzá, és kérik segítségét. Ő mindnyájunk Teremtője és Gondviselője, mégsem maradhat válasz nélkül felénk hajló jósága.

Bizonyos vagyok abban, hogy már eddig is megtapasztaltátok, mennyire érezhető Isten jelenléte a családban, a gyermek közelében, a meghitt együttlétek alkalmával. Átéltétek már számtalanszor, mennyire szükségetek van tanácsára és erejére. Nem kellett csalódnotok, mert az Úr újra meg újra megmutatta kegyelmét, és mindig ott volt, amikor kevés volt az emberi bölcsesség, türelem, szeretet vagy békesség.

Ne feledkezzetek meg hálát adni jelenlétéért! S amikor köszönetet mondotok neki, tegyétek ezt a gyermekek füle hallatára! Ne csak arra tanítsátok meg őket, hogy amit szüleiktől, vagy bárki mástól kapnak, azt illik megköszönni, hanem arra is, hogy Istennek is meg lehet köszönni az egészséget, a szép időt, a jókedvet, a gondos szülőket, a jó testvért és még sok mindent.

Ez a hit válasza Isten szeretetére. S nektek - szülők, keresztszülők, nagyszülők, rokonok - az a feladatotok, hogy erre tanítsátok meg gyermekeiteket. Ebben a hivatásban segít Titeket ez a gyülekezet is, amely most együtt ünnepel Veletek.

3. Isten az igazság cselekvését kéri tőlünk. Nehéz lenne most röviden összefoglalni, mit is jelent ez, mert az igazság fogalma a teológia egyik legösszetettebb problémája. Erre kérdezett rá Pilátus is, amikor Jézust hallgatta ki. Egy viszont biztos: Jézus egyenlőséget tesz az igazság cselekvése és az irgalmasság között. Ezt az igazságot gyakorolja maga a mennyei Atya is, amikor felkarol bennünket, és ilyen igazság cselekvésére indít minket is. Valójában ez is a hit válasza. Mivel Isten ilyen kegyelmesen bánik velünk, mi is így viselkedünk embertársainkkal.

Jézus így tanította tanítványait: ahogyan én szerettelek titeket, ti is úgy szeressétek egymást!

Befejezés: Így lehet kedves ez a gyermek is a mennyei Atya előtt. Neveljétek őt istenfélelemre és az igazság cselekvésére, hogy egész élete Róla tanúskodjon, aki megteremtette őt, gondját viseli, és üdvösségéről is gondoskodik! A keresztség által személyesen ennek a szent kapcsolatnak leszünk részesei. Mi is - és Milán is.