Jób 42,1-6 Mátyásföld, Cinkota, Árpádföld 349, 619

Róm 13,8-10 2019. február 3. 374, 66

Mt 8,23-27 Vízkereszt ünnepe utáni 4. vasárnap 3062

Jézus megmutatja,
hogy Isten bármit megtehet

Bevezetés: Jób könyve nagyon közel áll azokhoz, akik hosszú betegséget, súlyos tragédiát, reménytelenséget és csalódottságot éltek át életük folyamán. Ez a könyv azonban lényegesen több annál, hogy megmutassa, milyen jó az Úr, mindent jóra fordíthat. Ehhez elég lennej József történetét idézni.

Jób esete egy korszakváltás a zsidó nép teológiai látásában! Mit is tanít a Tóra, s az ebből kifejlődött deuteronomista szemlélet? Aki követi a törvényt, annak jó sora van, aki ellene tesz, elpusztul.

Nem kell túl nagy bölcsesség ahhoz, hogy meglássuk: Izráel története számtalanszor rácáfolt erre a koncepcióra, s napjainkban sincs így. Hívő emberek teszik fel a keserű kérdést: miért pont én, aki bízom Isten oltalmában???

Jób könyvén keresztül megláthatjuk, mi az, amit rossz oldalról szemlélünk, és mi az az új szemlélet, amely segít minket belelátni Isten hatalmas és jó tervébe.

1. Az Istennel való találkozás átértelmezi a dolgokat. Jób 40 fejezeten keresztül csak saját maga körül forgolódik. Szó szerint: saját sebeit nyaldossa. S ebben a barátok sem segítenek. Mindvégig emberi módon gondolkodnak.

A bibliaórán két történetet állítottunk párhuzamba: Péter vallástételét és a következő szakaszt, amelyben Jézus bejelenti hamarosan eljövendő szenvedéseit és halálát. …

Mit jelent Isten szerint gondolkodni? Azt, hogy nem a saját életem nyomorúsága miatt panaszkodom, hanem hálás vagyok azért, hogy a mélységben Istennel találkozhatom.

Ráday Kollégium - blog - szúrós megjegyzés: hol volt most a ti Istenetek? Éppen a szenvedésben és a gyászban mutatkozik meg, hogy mekkora szükségünk van Istenre, s Ő ebben a szükségben nem fordul el tőlünk! (Ráday: azonnali segítség, megható felajánlások, soha nem látott ökumenikus összefogás: a szeretet és együttérzés megannyi csodálatos megnyilatkozása).

Jób unszolására az Úr az előző fejezetben felidézi mindazt, amit tett ezen a földön. Most a szemrehányást tevő ember elnémul és meghajol Isten hatalma előtt.

2. Isten mindenhatósága reményt ébreszt bennünk. Jób rádöbben, hogy olyan valakit akart „kioktatni”, akit ő valójában nem is ért!

Sokszor találkozom térítőkkel, és próbálnak felvilágosítani a Biblia igazságairól. Mosolygok magamban. Ha tudnák, milyen régóta tanulmányozom a Szentírást! S ők milyen egyoldalúan látják a dolgokat!

Jób most rádöbben erre a méltatlan magatartására. Erre utal ez a furcsa mondat. „Én kérdezlek, te meg oktass engem! - felelted erre”. Igen, Isten megszégyeníti a pökhendi Jóbot!

Nekünk is meg kell látnunk, hogy Isten tervét nem bírálhatjuk. Nem mondhatjuk meg neki, mit tegyen. Bizony, úgy van jól, ahogy Ő eltervezte!

3. A szenvedés és az alázat Istenhez vezet. Jóbot oda vezette. Csakhogy ennél sokkal többről van szó! Arról, hogy Isten nemcsak magához öleli a rászorulót, aki oda érkezett hozzá, hanem meg is adja neki a szabadulást.

Idézhetünk számtalan példát arra, hogy Jézus olyan helyzetekben mutatja meg hatalmát, amelyekben a tanítványok nem is gondolnák. A halfogás (kioktatás álmélkodás leborulás [akárcsak Jób]), a tenger lecsendesítése (kioktatás álmélkodás leborulás).

Isten Jézusban hozza el hatalmát, és benne juttatja érvényre. Nagy hatalom az, amellyel legyőzi halálfélelmét, isteni végtelenségét, hogy szenvedést és halált vállalva győzzön értünk!

Befejezés: Ez a hatalom a szeretet. A szeretet pedig a törvény betöltése, amint Pál mondja. Ez az, amit mi tehetünk: Isten irántunk megmutatott szeretetét tükrözzük embertársaink felé.

Ámen

1