Készül a szabadságharcos emlékmű

Emléktábla

Az emléktábla megörökíti azt az eseményt, amikor Aulich Lajos honvédtábornok 1849. április 24-én a cinkotai evangélikus lelkészlakás udvaráról indította el csapatait Pestre.

Méltó helyre került Aulich tábornok emléktáblája, amely megörökíti az áprilisi hadjárat cinkotai eseményeit.

Az egyházközség presbitériuma elfogadta Terényi István festőművész-presbiter látványtervét, amelyet a lelkész felkérésére készített el. Így elkezdődhettek az előkészületek. Amikor a szükséges anyagok beszerzésére került sor, egymás után kaptuk a felajánlásokat. Ennek eredményeként csupán a kavics és a cement árát kellett kifizetnünk. Az emlékművet alkotó köveket adományként kaptuk.

A kivitelezést a tervező saját maga vállalta - a gyülekezet több tagjával együtt önkéntes felajánlásként. A munkálatok március 20-án kezdődtek el Terényi István irányításával és aktív közreműködésével. Szakmai tapasztalatát hozta magával Pipacs Gyula kertépítő.

Az  emlékmű építésénél segédkezett még Jerabek Tibor másodfelügyelő, Mosonyi János mátyásföldi gondnok, Szász József presbiter (önkormányzati képviselő), valamint a lelkész fia, Vető Tamás István. Jelen volt még Ganyecz Mihály presbiter is, aki rendelkezésre állt az anyagbeszerzésnél.

Az emléktábla feliratát Terényi István újítja fel.

Terveink szerint a az új emlékművet április 18-án, vasárnap, a Cinkotai Csetepaté alkalmával, ünnepélyes keretek között adjuk át.